Novoroční koncert 2022 – „Ohnivá klasika“

Novoroční koncert 2022 – „Ohnivá klasika“

Z důvodu současného vývoje pandemie Covid-19 je KONCERT  Z R U Š E N !
Vstupné zakoupené v pokladnách MKS Havířov lze vrátit v den koncertu 18. 1. 2022 od 18:00 – 19:00 hodin v pokladně KD L. Janáčka, od 19. 1. 2022 v pokladně KD P. Bezruče po předložení a vrácení zakoupené vstupenky.

Vstupné zakoupené přes on-line systém, bude vráceno převodem na účet na základě zaslání čísla účtu a on-line vstupenky zpět na adresu sekretariátu MKS Havířov: sekretariatmks@mkshavirov.cz.

CIGÁNSKI DIABLI
ERNEST ŠARKÖZI, cimbál, umělecký vedoucí, aranžmá skladeb
SILVIA ŠARKÖZI, violoncello, zpěv
ŠTEFAN BANYÁK, housle
JOZEF FARKAŠ, viola
ROBERT FEHÉR, kontrabas
ZOLTÁN GRUNZA, klarinet

FILHARMONIE BOHUSLAVA MARTINŮ
ADRIÁN KOKOŠ, dirigent

Ohnivá klasika je unikátním projektem, v jehož rámci se na jednom pódiu společně představí jedinečné slovenské seskupení Cigánski Diabli a Filharmonie Bohuslava Martinů.
V úvodu pořadu zazní nejznámější melodie z opery Carmen v aranžmá Cigánských Diablů obohacené o vlastní variace, v nichž dochází k netradičním a zajímavým fúzím původní Bizetovy hudby s jinými hudebními žánry. Celá první polovina koncertu bude mít podobu jakéhosi hudebního souboje. Symfonický orchestr bude totiž vystupovat v naprosto rovnocenném postavení jako soubor Cigánských Diablů, a nebude tedy mít pouze doprovodnou funkci. Ono ideové „music battle“ mezi dvěma sólistickými tělesy pak dodá celému večeru neskutečnou energii a náboj. To vše za přispění neobyčejné virtuozity, která je neodmyslitelnou součástí uměleckého projevu Cigánských Diablů.
Nadčasový příběh nešťastné lásky a Bizetův skladatelský um se přetavily do autorovy slavné opery Carmen. Tentokrát však toto dílo, jež vyniká výraznými prvky španělského a cikánského temperamentu, ožije v podobě, v níž jsou Bizetovy romantické melodie mistrovským způsobem propojeny s prvky jazzu, flamenca, etna a gypsy music a dalších. Chybět ovšem nebude ani zpěv, který realisticky vykreslí postavu jemné a zároveň vášnivé a nespoutané Carmen.
Druhá polovina večera přinese melodie populární, klasické, filmové, lidové i hudbu žánru world-etno. V rámci této části zazní kupříkladu tóny melancholické slovenské lidové písně Páslo dievča pávy, populární Montiho čardáš nebo Oscarem ověnčená hudba z filmu Schindlerův seznam. Nelze opomenout ani baladu nazvanou Pocta obětem holocaustu, v níž zpěv a hudba velmi citlivě vyjadřuje snad všechny emoce, které se projevovaly v tak tragické situaci, jakou bylo šoa.
Ohnivá klasika v podání Cigánských Diablů a Filharmonie Bohuslava Martinů zazní pod taktovkou uznávaného slovenského dirigenta Adriána Kokoše, jenž krom jiného profesně působí v Symfonickém orchestru Slovenského rozhlasu.

Program:

George Bizet / Ernes Šarközi: Fantazie Carmen podle Cigánských Diablů

–přestávka–

Franz Liszt / Ernest Šarközi: Uherská rapsodie č. 3, parafráze a variace
Macejko, slovenská lidová
Páslo dievča pávy, slovenská lidová v úpravě Tomáše Köppla
Ernest Šarközi: Valčík pro cimbál
Ernest Šarközi: Pocta obětem holocaustu
John Williams / Ernest Šarközi: Schindlerův seznam
Vittorio Monti: Čardáš

Scroll to Top