NOVOROČNÍ KONCERT 2021 – „OHNIVÁ KLASIKA“ – ZRUŠENO

NOVOROČNÍ KONCERT 2021 – „OHNIVÁ KLASIKA“ – ZRUŠENO

ZRUŠENO – HLEDÁ SE NÁHRADNÍ TERMÍN

Filharmonie B. Martinů Zlín a Cigánski Diabli

Ohnivá klasika je unikátním projektem, v rámci něhož se na jednom pódiu společně představí jedinečné slovenské seskupení Cigánski Diabli a Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín.

V úvodu pořadu zazní nejznámější melodie z opery Carmen v aranžmá Cigánských Diablů obohacené o vlastní variace, v nichž dochází k netradičním a zajímavým fúzím původní Bizetovy hudby s jinými hudebními žánry. Celá první polovina koncertu bude mít podobu jakéhosi hudebního souboje. Symfonický orchestr bude totiž vystupovat v naprosto rovnocenném postavení jako soubor Cigánských Diablů, a nebude tedy mít pouze doprovodnou funkci. Ono ideové „music battle“ mezi dvěma sólistickými tělesy pak dodá celému večeru neskutečnou energii a náboj. To vše za přispění neobyčejné virtuozity, která je neodmyslitelnou součástí uměleckého projevu Cigánských Diablů.

Nadčasový příběh nešťastné lásky a Bizetův skladatelský um se přetavily do autorovy slavné opery Carmen. Tentokrát však toto dílo, jež vyniká výraznými prvky španělského a cikánského temperamentu, ožije v podobě, v níž jsou Bizetovy romantické melodie mistrovským způsobem propojeny s prvky jazzu, flamenca, etna a gypsy music a dalších. Chybět ovšem nebude ani zpěv, který realisticky vykreslí postavu jemné a zároveň vášnivé a nespoutané Carmen.

Druhá polovina večera přinese melodie populární, klasické, filmové, lidové i hudbu žánru world-etno. V rámci této části zazní kupříkladu tóny melancholické slovenské lidové písně Páslo dievča pávy, populární Montiho čardáš nebo Oscarem ověnčená hudba z filmu Schindlerův seznam. Nelze opomenout ani baladu nazvanou Pocta obětem holocaustu, v níž zpěv a hudba velmi citlivě vyjadřuje snad všechny emoce, které se projevovaly v tak tragické situaci, jakou bylo šoa.

Ohnivá klasika v podání Cigánských Diablů a Filharmonie Bohuslava Martinů zazní pod taktovkou uznávaného slovenského dirigenta Adriána Kokoše, jenž krom jiného profesně působí v Symfonickém orchestru Slovenského rozhlasu.

Scroll to Top