Smetanovo trio
Jitka Čechová – klavír
Jan Talich – housle
Jan Páleníček – violoncello
Program zahájí žáci ZUŠ B. Martinů:
Rozárie Kučevová – sólový zpěv
Janusz Stoklosa: Jak hluboké je moře
Václav Trojan: Potkala se nota s notou
Johana Žofie Muchová – sólový zpěv
Lidová (úprava Jan Malát): Čie sú to koně
Karel Bendl|: Skřivánek
Kateřina Ondrušíková – klavírní doprovod
Program koncertu Smetanova tria:
Ludwig van Beethoven (1770 – 1827)
Trio c moll, op. 1 č. 3
Allegro con brio
Andante cantabile con variazioni
Menuetto. Quasi allegro
Finale. Prestissimo
Dmitrij Šostakovič ( 1906 – 1975)
Trio č. 1, op. 8
………………………………
Antonín Dvořák (1841 – 1904)
Trio g moll op. 26
Allegro moderato
Largo
Scherzo
Finale
Smetanovo trio založené v roce 1934 legendárním českým klavíristou Josefem Páleníčkem, patří k nejprestižnějším českým souborům současnosti. Současní členové ve své interpretaci navazují na ideál, který vytvořili jeho předchůdci, ale i další významné sólistické osobnosti interpretačního umění 20. století, které se setkávaly na poli komorní hudby. I dnešní členové Smetanova tria – všichni tři významní čeští sólisté – dokazují, že základním předpokladem úspěchu každého kvalitního tria je dokonalá sólistická vybavenost hráčů. Cesta Smetanova tria je v poslední době lemována mimořádnými mezinárodními úspěchy. Je pravidelným hostem významných pódií doma (Pražské jaro, Janáčkův máj, Moravský podzim, Concentus moraviae, Malostranské komorní slavnosti) a v zahraničí (Francie, Německo, Švýcarsko, Velká Británie, Itálie, Slovinsko, Chorvatsko, Lucembursko, Japonsko, Brazílie, USA, Egypt).
Ocenění:
BBC Music Magazine
Chamber Choice – květen 2019, prosinec 2020
Disc du Jour 29. 5. 2019
France Musique
BBC MUSIC MAGAZINE AWARDS 2007, 2017
v oblasti komorní hudby
DIAPASON D´OR
září 2006, květen 2016
BBC MUSIC MAGAZINE
4x CD MĚSÍCE
srpen 2005, září 2006, prosinec 2008, květen 2016
Sunday Times „CD týdne“
duben 2016
MusicWeb International
CD měsíce června 2014


Klavíristka Jitka Čechová vystudovala hru na klavír na Pražské konzervatoři u Jana Novotného a pokračovala na Akademii múzických umění v Praze ve třídě Petera Toperczera. Absolvovala postgraduální studium u Eugena Indjice v Paříži a Vitali Berzona ve Freiburgu, mistrovské kurzy u R. Kehrera ve Výmaru, E. Indjice a L. Bermana v Piešťanech. Získala titul laureáta v řadě mezinárodních soutěží. Jako sólistka je velmi vysoko ceněna kritikou v mnoha evropských zemích a také v Jihoafrické republice, Jižní Americe a Japonsku. Je pravidelně zvána na velké hudební scény a festivaly doma i v cizině (Edinburgh, Graz, Paříž, Frankfurt, Baden – Baden, Bodensee Festival, Pražské jaro, Ticino Musica ad.). Komorní hudba je pro Jitku Čechovou jednou z nepostradatelných složek její hudební identity.

Houslista Jan Talich je výjimečnou osobností nejen české kultury, ale i v mezinárodním povědomí. Ve své bohaté kariéře dokáže spojovat na nejvyšší úrovni zkušenosti z několika povolání. Působí jako sólista, komorní hráč, dirigent a pedagog po celém světě. V tomto roce vyučuje na masterclass ve Velké Británii, Francii, Belgii, Holandsku, Kanadě a USA. Nejdelší je jeho sólová dráha. Již na pražské akademii vítězil v národních i mezinárodních soutěžích (Zagreb 89). Ty mu pomohly k sólové kariéře, která trvá dodnes. Vystupoval s klavírními partnery jako Itamar Golan, Gottlieb Wallish, Jean-Yves Thibaudet, Jean Bernard Pommier. Působil 5 let v Kubelík Trio, se kterým natočil kompletní českou literaturu pro klavírní trio. Z něj odešel na post prvního houslisty do Talichova kvarteta, založené jeho otcem v roce 1964. Za 20 let svého působení v kvartetu hostuje pravidelně v nejlepších sálech po celém světě. Hraje na housle J. Gagliano 1780 a G. P. Maggini 1600.

Violoncellista Jan Páleníček vystudoval konzervatoř a Akademii múzických umění v Praze u Saši Večtomova a Miloše Sádla. Setkání s Paulem Tortelierem, světoznámým francouzským violoncellistou, bylo vrcholem doby Páleníčkova uměleckého zrání. Komorní hudbu studoval u svého otce Josefa Páleníčka a ve třídě Josefa Vlacha – primária legendárního Vlachova kvarteta. Účast na mezinárodních soutěžích Janu Páleníčkovi přinesla několikerá ocenění laureáta. Jako sólista spolupracuje s předními českými i zahraničními orchestry: např. Symfonický orchestr FOK, SOČR, Janáčkova filharmonie Ostrava, Festivalový orchestr Lugano (Švýcarsko), Sukův komorní orchestr, Filharmonie Hradec Králové, Komorní filharmonie Pardubice, Filharmonie Monte Carlo, Státní filharmonie Brno, Filharmonie Bohuslava Martinů – Zlín, Bamberští symfonici (SRN), Pražská komorní filharmonie, Moravská filharmonie Olomouc, KwaZulu-Natal Philharmonic-Durban (JAR) a další. Koncertní cesty ho zavedly do mnoha zemí Evropy, Ameriky, Afriky a Japonska. Působil řadu let pedagogicky na Pražské konzervatoři a Akademii múzických umění. Hraje na unikátní nástroj z dílny F. Delanoy z roku 1829.
