Jiří Slavík & Marian Friedl VUS Ondráš – Krok za Krokem

Jiří Slavík & Marian Friedl VUS Ondráš – Krok za Krokem

Mateřština Jiřího Slavíka, držitele ceny Anděl za world music, patří mezi památné koncerty festivalu Struny podzimu. Slavíkova vkusná syntéza moravského folkloru a soudobé hudby je fenoménem svého druhu a v inspirujícím prostředí folklórního souboru VUS Ondráš se jí dostává tvůrčího paliva. Není proto divu, že se tato spolupráce dočkala dalších epizod. Slavík pro Ondráš mimo jiné zaranžoval tradiční pásmo vánočních koled a především výraznou měrou přispěl k úspěchu představení kRok za kRokem. „kRok“ je alegorií života od narození po smrt, od prvních váhavých krůčků po chvíle, kdy nohy slábnou. Slavíkova autorská hudba se inspiruje jak lidovou muzikou, tak hudbou skladatelů, kteří v minulosti osobitě transformovali lidové nápěvy do vlastního jazyka. Zároveň však úmyslně nezakrývá fakt, že vznikla v roce 2019.
V předchozí Mateřštině pátrá Slavík s pomocí multiinstrumentalisty a odborníka na lidovou hudbu Mariana Friedla po svých kulturních kořenech a originálním způsobem využívá odkaz moravské a slezské lidové hudby ve svých vlastních soudobých skladbách nebo v úpravách tradičních melodií. S výjimkou Friedlových píšťal nahrál Slavík pro album všechny nástroje sám a součtem stop nahraných na housle, violu, cello, kontrabas, klarinet, cimbál a klavír je opravdu syrově znějící „soudobá cimbálovka“.
Právě mix z těchto dvou projektů v neopakovatelné interpretaci VUS Ondráš a Mariana Friedla je náplní mimořádného představení zkompilovaného pro festival Prague Sounds. Jiří Slavík tak dá průchod všem svým talentům – kompozičnímu, aranžérskému, interpretačnímu i kapelnickému.

Cena vstupenky:
Dospělí 200 Kč
Senioři/studenti/děti do 15 let: 100 Kč (vstupenky se slevou je možné zakoupit pouze na pokladně Kina Centrum a na pokladně KD Petra Bezruče)
Děti do 10 let: zdarma

Scroll to Top