Kontakt

Městské kulturní středisko Havířov
Hlavní třída 31a
736 01 Havířov - Město
Tel: 596 808 011
Email: sekretariatmks@mkshavirov.cz
Identifikátor datové schránky: qs9rdxg

Pokladny a rezervace

Kulturní dům Petra Bezruče
Kulturní dům Leoše Janáčka
Kulturní dům Radost
Společenský dům
Kino Centrum
Letní kino

zobrazit

Poukázky Flexi Pass

Flexi PassV pokladnách MKS Havířov je možná úhrada vstupenek na kulturní pořady prostřednictvím tzv. flexi passů společností Le Chéque Déjeuner, s.r.o., a spol. Edenred CZ, s.r.o.

zobrazit

Platby kartou

V pokladnách Kulturního domu Petra Bezruče a Kina Centrum je možná úhrada vstupenek platebními kartami.Mediální partner MKS Havířov 2019

Partner koncertů komorní hudby

 

Změna programů a termínů vyhrazena.

DOLEŽALOVO KVARTETO - "Revoluce? Revoluce!"

Koncert věnovaný výročí 30 let „Sametové revoluce“ a výročí 230 let Velké francouzské revoluce

Projekt připomíná dvě zajímavá výročí připadající na rok 2019. Uplyne totiž 230 let od dobytí Bastily v Paříži, čímž byla započata Velká francouzská revoluce. Tato revoluce změnila celý svět. I když se vlastně nevyvedla dle představ (mocensky ji následně zneužil Napoleon), byla vždy velkým vzorem všem ostatním revolucím, které se nesly v duchu myšlenek svobody a demokraci e. Revoluce, která se určitě k těmto myšlenkám hlásila, byla revoluce v roce 1989 v tehdejším Československu. „Sametová revoluce“ změnila bez krveprolití v zemi režim z komunistické diktatury na demokratický stát.

Autoři skladeb večera nejsou vybráni náhodou. Ludwig van Beethoven byl velkým obdivovatelem francouzských revolucionářů a hlásil se k myšlenkám svobody a demokracie. Napoleonovi coby generálovi revolučních vojsk věnoval svou 3. symfonii (věnování zrušil, když se Napoleon prohlásil císařem Francie). Maurice Ravel patří již ke generaci francouzských skladatelů, kteří tvořili svobodně a bez závazků, představitel nového hudebního směru konce 19. a začátku 20. století – impresionismu. Plně využíval svobodného uměleckého prostředí Paříže, za 1. světové války bojoval v armádě a následně dokázal přijímat do své hudby i vlivy ze zámoří. Ravel již plně mohl využívat změn, které začaly Velkou francouzskou revolucí v roce 1789 a na konci 19. století již ovlivnily dění v celé Evropě. Viktor Kalabis je zase zástupce českých skladatelů, který přímo zažil revoluční rok 1989 v Československu. V době komunistického režimu byl donucen k odchodu z pozice pedagoga AMU, což na jeho tvorbu ale naštěstí nemělo zásadní vliv. Jeho tvorba nebyla za minulého režimu nikterak prosazována. Kalabis měl významný podíl na vzniku Nadace Bohuslava Martinů a na propagaci jeho díla u nás.

Večer je provázen mluveným slovem členů kvarteta, které uvádí do souvislostí výročí projektu s uvedenými autory skladeb. 

Program:
Ludwig van Beethoven – Smyčcový kvartet č. 4 op. 18 c moll
Maurice Ravel – Smyčcový kvartet F dur
Viktor Kalabis – Smyčcový kvartet č. 4

Doležalovo kvarteto založil v červnu 1972 violista Karel Doležal. Ve svých počátcích kvarteto studovalo u profesorů Lubomíra Kosteckého a Antonína Kohouta, členů Smetanova kvarteta. V roce 1975 absolvovalo mistrovské kurzy ve Výmaru u Raphaela Hylliera, violisty Juilliard Quartetta.

Brzy po svém vzniku zahájilo Doležalovo kvarteto úspěšnou koncertní a nahrávací činnost. Získalo Titul laureáta a Cenu pro nejmladšího účastníka na Mezinárodní soutěži Pražské jaro (1975), Stříbrnou medaili na Mezinárodní soutěži v Bordeaux (1977) a Cenu Českého spolku pro komorní hudbu při České filharmonii (1989). Dále získalo ocenění za nahrávky smyčcových kvartetů Antonína Dvořáka („Nejlepší nahrávka měsíce“ – časopis Neue Zeitschrift für Musik, Německo 1982) a Leoše Janáčka (Diapason d’Or, Francie 1985 a „Nejlepší nahrávka roku“, USA 1996).

Během let soubor odehrál téměř 2000 koncertů na prestižních festivalech a pódiích celého světa. Pořídil také desítky nahrávek pro rozhlas a televizi (USA – Radio New York Times, Francie – Radio Paris, Německo, Rakousko atd.) Z nejdůležitějších uměleckých počinů Doležalova kvarteta je možné uvést například koncerty v Tunisku s klavíristou Pavlem Štěpánem (1977), koncerty na festivalu ve finském Kuhmo s kontrabasistou Františkem Poštou a violistou Jurijem Bašmetem (1982), koncerty ve Francii s violoncellistou Mischou Maiskym (1984), podíl na kompletním provedení Beethovenových kvartetů v Tonhalle Zürich spolu s Amadeus, Alban Berg a Julliard Quartett (1984), vystoupení v přímém přenosu Radio France na festivalu v Montpellier (1990), koncert na Dnech Bohuslava Martinů v Paříži s klavíristou Josefem Páleníčkem (1990) nebo festivaly v Japonsku s klavíristou Josefem Hálou (1993). Kvarteto také pravidelně vystupovalo na Mezinárodním festivalu Pražské jaro.

V únoru 2003 se ve Dvořákově síni Rudolfina konal slavnostní koncert k 30. výročí založení Doležalova kvarteta. Poté byla činnost souboru ukončena a zakladatel Karel Doležal předal název hudebníkům mladé nastupující generace.

Program

DatumČasMísto konáníCena
Neděle 17. listopad 2019 19:00 KD Radost 250 Kč / Senioři: 200 Kč / Děti, studenti: 200 Kč