Kontakt

Městské kulturní středisko Havířov
Hlavní třída 31a
736 01 Havířov - Město
Tel: 596 808 011
Email: sekretariatmks@mkshavirov.cz
Identifikátor datové schránky: qs9rdxg

Pokladny a rezervace

Kulturní dům Petra Bezruče
Kulturní dům Leoše Janáčka
Kulturní dům Radost
Společenský dům
Kino Centrum
Letní kino

zobrazit

Poukázky Flexi Pass

Flexi PassV pokladnách MKS Havířov je možná úhrada vstupenek na kulturní pořady prostřednictvím tzv. flexi passů společností Le Chéque Déjeuner, s.r.o., a spol. Edenred CZ, s.r.o.

zobrazit

Platby kartou

V pokladnách Kulturního domu Petra Bezruče a Kina Centrum je možná úhrada vstupenek platebními kartami.Mediální partner MKS Havířov 2018

Partner koncertů komorní hudby 2018

 

Změna programů a termínů vyhrazena.

Kvartetní program „Telemann!“

Koncertní program s názvem „Telemann!“prezentovaný čtveřicí hudebníků z Moravy je oslavou autorovy rozsáhlé instrumentální tvorby. Tentokrát jde o hudební večer věnovaný jednomu hudebnímu velikánovi a tím je Georg Philips Telemann (1681-1767).

V pořadu účinkují:

Marta Kratochvílová – hráčka na traverso
Jan Kvapil – zobcový flétnista
Jan Čižmář – loutnista
Dalibor Pimek – hráč na barokní violoncello

Žádný z barokních autorů nezanechal budoucím generacím tak obsáhlý a rozmanitý odkaz skladeb té nejvyšší kvality. Telemann komponoval snad ve všech tehdy existujících formách
a žánrech – dochovaly se jeho opery, kantáty, oratoria, pašije, koncerty, ouvertury, sonáty, suity…Tím, že Telemann aktivně ovládal cembalo, housle, flétny, hoboj, šalmaj, gambu ad.,uměl dokonale využít předností jednotlivých nástrojů.

V programu koncertu zazní např. Partita z autorova středního období představovaného kolekcí Die kleine Kammermusik (1715) stejně tak jako sólové a triové sonáty z jeho vrcholných sbírek Der getreue Musikmeister (1728) a Essercizii musici (1739), v nichž se objevují i oblíbené části reflektující lidovou hudbu Dolního Slezka, kde Telemann strávil krátké, leč velmi inspirativní období svého života. Pestrý program doplňuje Fantazie pro sólovou flétnu a řada drobnějších skladeb variabilního obsazení.

Marta Kratochvílová studovala hru na flétnu na Konzervatoři v Pardubicích a poté na JAMU v Brně. V roce 2000 zahájila studium ve Francii na Conservatoire National de Région de Strasbourg, kde se specializovala na barokní a renesanční příčnou flétnu ve třídě J. F. Alizona a N. Hadden a na komorní hudbu ve třídách M. Gestera a P. Blanca. Zúčastnila se mistrovských kursů a stáží vedených významnými osobnostmi jako Paul McCreesh, Barthold Kuijken, Jan-Latham Koenig, Sir Neville Marriner. Ve Francii intenzivně působila jako hráčka na barokní a renesanční příčnou flétnu m.j.  v souboru Le Parlement de Musique.
Od roku 2010 žije v ČR a nadále pravidelně koncertuje po celé Evropě. Úzce spolupracuje především na komorních a sólových projektech s umělci jako Christophe Coin, Jan Čižmář, Karel Fleischlinger, Joel Frederiksen, Martin Jakubíček, Petr Kolař, Ján Krigovský, Marcin Świątkiewicz, Marc Vonau či Petr Wagner. Je také vedoucí consortu renesančních příčných fléten Tourdion.

Jan Kvapil se začal profesionálně věnovat hudbě po absolutoriu Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Hru na zobcovou flétnu studoval na Royal Academy of Music v Londýně u Petera Holtslaga a na konzervatoři v Linci u Carin van Heerden, svá studia završil získáním pedagogického diplomu Licenciate of the Royal School of Music (Londýn, 2001). V roce 2011 dokončil doktorské studium na Univerzitě Palackého v Olomouci a získal akademický titul Ph.D. Vystupoval s renomovanými českými i mezinárodními ansámbly, nahrával pro rozhlas, televizi i hudební vydavatelství, v současnosti koncertuje nejčastěji v duu s loutnistou J. Čižmářem. V centru jeho zájmu stojí pedagogická činnost, založil První víkendovou školu hry na zobcovou flétnu v Praze a Olomouckou víkendovou školu hry na zobcovou flétnu, kde se zaměřuje především na výuku učitelů ZUŠ. Vyučuje hlavní obor Hra na zobcovou flétnu na Janáčkově konzervatoři a Gymnáziu v Ostravě, působil též na Katedře hudební výchovy Univerzity Palackého v Olomouci a od roku 2014 vyučuje na Akademii staré hudby v Brně.

Jan Čižmář je všestranný umělec zabývající se hrou na historické drnkací nástroje. Se soubory jako např. Royal Concertgebouw Orchestra, Orchestra of the Age of Enlightenment, Orchestra of the Eighteenth Century, Rotterdam Philharmonic Orchestra či Capella Cracoviensis a pod dirigenty jako Frans Brüggen, Christopher Hogwood, Giovanni Antonini, Yannick Nézet–Séguin či Christina Pluhar pravidelně účinkuje v Evropě, Asii a USA. Vystupuje také jako sólista s barokním a renesančním repertoárem a s vlastním souborem Plaisirs de Musique. Po ukončení studia hry na kytaru a muzikologie v rodném Brně odešel do Londýna studovat na Royal College of Music, kde se začal věnovat hře na loutnu ve třídě Jakoba Lindberga. Ve studiu pokračoval na Královské konzervatoři v Haagu, kde jeho učiteli byli Nigel North, Joachim Held, Mike Fentross a Christina Pluhar. Jan Čižmář vyučoval hru na loutnu a příbuzné nástroje na Hudební akademii Karola Szymanowského v Katowicích v Polsku, v současnosti působí na JAMU v Brně a na Akademii staré hudby při FF MU v Brně.

Dalibor Pimek absolvoval Konzervatoř Pavla Josefa Vejvanovského v Kroměříží pod vedením Mgr Zdeňky Pimkové  a Institut pro umělecká studia při Ostravské univerzitě ve třídě doc. Jana Hališky. Dále Corso filologico na Conservatorio di Verona u Stefana Veggettiho. Zúčastnil se řady interpretačních kurzů zaměřených na interpretaci staré hudby pod vedením lektorů Irmtraud Hubatschek, Jaap ter Lindena, Jenifer Morsches, Marka Štryncla. Spolupracuje se soubory zaměřenými na hudbu baroka a klasicismu: Hof Musici, The Czech ensemble baroque, Ensemble Inegal, Collegium 1704, Musica Figuralis, Musica Florea a Italským Ensemble Cordia. S nimi se mimo koncertů doma i v zahraničí podílel také na vytvoření několika nahrávek , z nichž mnohé vyšly jako světové premiéry.  Spolupracuje s filharmonií B. Martinů Zlín a souborem Ensemble Damian uvádějícím hudbu soudobých autorů. Věnuje se také pedagogické činnosti.

Program

DatumČasMísto konáníCena
Čtvrtek 12. březen 2015 19:00 KD Radost 150 Kč / Senioři: 100 Kč / Děti, studenti: 100 Kč