Kontakt

Městské kulturní středisko Havířov
Hlavní třída 31a
736 01 Havířov - Město
Tel: 596 808 011
Email: sekretariatmks@mkshavirov.cz
Identifikátor datové schránky: qs9rdxg

Pokladny a rezervace

Kulturní dům Petra Bezruče
Kulturní dům Leoše Janáčka
Kulturní dům Radost
Společenský dům
Kino Centrum
Letní kino

zobrazit

Poukázky Flexi Pass

Flexi PassV pokladnách MKS Havířov je možná úhrada vstupenek na kulturní pořady prostřednictvím tzv. flexi passů společností Le Chéque Déjeuner, s.r.o., a spol. Edenred CZ, s.r.o.

zobrazit

Platby kartou

V pokladnách Kulturního domu Petra Bezruče a Kina Centrum je možná úhrada vstupenek platebními kartami.Mediální partner MKS Havířov 2018

Partner koncertů komorní hudby 2018

 

Změna programů a termínů vyhrazena.

Karel Martínek - VOX ORGANI 2014

Koncert varhanních improvizací spojený s recitací a videoprojekcí. Na tuto akci se vztahuje předplatné komorních koncertů – podzim 2014.

Úvodní slovo a plakát VOX ORGANI 2014 naleznete na této stránce.

Ceny předplatného pro komorní koncerty podzim 2014 a bližší informace naleznete v sekci koncerty - přejít na stránku.

Varhanní improvizace je jedním z nejdůležitějších objektů zájmu olomouckého varhaníka Karla Martínka. V posledních letech soustavně uvádí doma i v zahraničí celovečerní improvizační projekty jako např. Biblická světla, Křížová cesta, Varhanní Bible ad.

Projekt Průvodce vesmírem je inspirován neskutečnou pestrostí ale zároveň také bizarností rozličných objektů širého kosmu, a to za použití velkých zvukových možností, kterými královský nástroj disponuje. Pro ještě hlubší zážitek je koncert provázen projekcí úchvatných fotografií vesmíru a zároveň doplněn poutavým komentářem. Při cestě kosmem uvidíme, ale zejména uslyšíme temnou hmotu, zrození hvězdy, kvasary, výbuch supernovy, černou díru a poznáme přitom ty nejzajímavější zvukové možnosti varhan.

Program:

Improvizovaná suita Průvodce vesmírem
1. Vesmírné ticho
2. Planety – vesmírní závodníci
3. Temná hmota – záhada vesmíru
4. Kvasar – kosmický maják
5. Zrození hvězdy
6. Smrt hvězdy – hnědý trpaslík
7. Výbuch supernovy – gigantické divadlo
8. Postrach vesmíru – černá díra
9. Galaxie – kosmické ostrovy
10. Vesmírný rekordman – světlo
11. Kosmická toccata

Karel Martínek (* 1979)

se narodil a žije v Olomouci. Zde studoval nejprve matematiku a fyziku na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého, později na Filozofické fakultě obor muzikologie, poté absolvoval obor hry na varhany na Janáčkově akademii múzických umění v Brně pod vedením prof. Kamily Klugarové a varhanní improvizaci u prof. Karla Pokory. V roce 2014 zahajuje studium improvizace pod vedením Philippe Lefebvra, titulárního varhaníka katedrály Notre-Dame v Paříži.

Karel Martínek se tedy vedle interpretace širokého spektra varhanní literatury věnuje také improvizaci. Ve svém rodném městě uvádí tematické večery, inspirované biblickými texty a kombinující varhanní improvizace s mluveným slovem. Pohnutkou k vytvoření tohoto projektu bylo dílo Petra Ebena Labyrint světa a ráj srdce s texty Jana Amose Komenského. Zahájil monumentální projekt Varhanní Bible, kdy od adventu 2012 každý den zveřejňuje na Youtube jednu improvizaci na jednu kapitolu Bible. Projekt skončí o Velikonocích 2016, kdy bude formou varhanních improvizací ztvárněna Bible kompletně.

V letech 1994 - 2008 působil jako varhaník v olomoucké katedrále sv. Václava. V současnosti je varhaníkem chrámu sv. Mořice v Olomouci, kde má k dispozici slavný nástroj Michaela Englera. V tomto chrámu se také podílí na organizaci Mezinárodního varhanního festivalu jako jeho dramaturg.

Karel Martínek pravidelně spolupracuje s významnými moravskými hudebními tělesy (Moravská filharmonie Olomouc, Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín ad.), natočil několik CD pro česká a americká vydavatelství a hudebně se podílel na tvorbě některých dokumentárních filmů pro Univerzitu Palackého.

Vedle varhanní interpretace a improvizace se věnuje také kompozici. Kromě skladeb pro sólové varhany vytvořil několik skladeb pro klavír a díla pro sbor a orchestr, z nichž některé byly oceněny na skladatelských soutěžích.

Karel Martínek koncertuje doma i v zahraničí (Francie, Polsko, Slovensko, Rakousko, Německo, Nizozemí, Ukrajina). V následujícím roce vystoupí ve významných evropských chrámech, jako např. katedrála Notre-Dame v Paříži, katedrála v Turíně ad.

Partneři akce

Program

DatumČasMísto konáníCena
Čtvrtek 9. říjen 2014 19:00 KD Radost 160 Kč / Senioři: 90 Kč / Děti, studenti: 90 Kč