Kontakt

Městské kulturní středisko Havířov
Hlavní třída 31a
736 01 Havířov - Město
Tel: 596 808 011
Email: sekretariatmks@mkshavirov.cz
Identifikátor datové schránky: qs9rdxg

Pokladny a rezervace

Kulturní dům Petra Bezruče
Kulturní dům Leoše Janáčka
Kulturní dům Radost
Společenský dům
Kino Centrum
Letní kino

zobrazit

Poukázky Flexi Pass

Flexi PassV pokladnách MKS Havířov je možná úhrada vstupenek na kulturní pořady prostřednictvím tzv. flexi passů společností Le Chéque Déjeuner, s.r.o., a spol. Edenred CZ, s.r.o.

zobrazit

Platby kartou

V pokladnách Kulturního domu Petra Bezruče a Kina Centrum je možná úhrada vstupenek platebními kartami.Mediální partner MKS Havířov 2019

Partner koncertů komorní hudby

 

Změna programů a termínů vyhrazena.

Adventní koncert

Jan Škrdlík – violoncello, Vítězslava Škrdlíková – zpěv, Jiří Klecker – zpěv, Vít Bébar – cembalo

Koncert skladeb barokních mistrů v podání výrazných hudebníků z Brna. Do programu adventního koncertu byly záměrně zařazeny také skladby B. Martinů pro cembalo. Jsou totiž ojedinělými skladbami pro tento nástroj uvedeného autora, a tudíž možnost je interpretovat není tak častá. Pro obsažený hudební motiv tichého smíření a vzpomínek na domov jsou vhodné pro uvedení právě v adventním období.

 

Jan Škrdlík patří k nejvýraznějším violoncellistům naší země, často vystupuje v zahraničí, především ve Španělsku, vyučuje v rámci mezinárodních mistrovských kurzů. Pochází z hudební rodiny, studoval u Jana Hališky na ostravské konzervatoři, dále u Bedřicha Havlíka na JAMU v Brně, u Luise Clareta v Barceloně a pak soukromě u Daniela Veise v Praze. Obdržel prémii Českého hudebního fondu za propagaci českých děl v zahraničí a jiná ocenění. Byl členem Wallingerova kvarteta mezi lety 1991 až 2016. V letech 1997 až 2009 vyučoval na brněnské konzervatoři.

Umělecký záběr Jana Škrdlíka sahá od autentických dobových stylů až po tradiční českou romantickou a neoromantickou expresivní školu. Kritiky z různých částí Evropy a Ameriky se shodují na charakteru jeho hry: vyznačuje se zřetelným a jistým vedení tónů i v těch nejzáludnějších partiích kompozice, vyniká zvukovou malebností a tónovou plasticitou, ušlechtilým tónem a kvalitní technickou připraveností.

 

Vítězslava Škrdlíková – altistka, recitátorka a malířka je typem umělce, který svým působením překlenuje více stylů od alternativního indies rocku ve stylu Ivy Bittové přes ethno (například španělské flamenco) až po zpěv klasický sahající od renesance až po 21. století.

Studovala sólový zpěv ve třídě Márie Vaniakové, známé hlasové pedagožky, sborový zpěv u Miloslava Bučka a všeobecný hudební vhled si ve stejném období rozšířila také studiem klavíru ve třídě Petra Haly.

Průběžně se stávala nositelkou řady ocenění na místní i celonárodní úrovni. Definitivnímu rozhodnutí pro sólový zpěv předcházelo působení pedagogické, které před časem ukončila ve prospěch činnosti koncertní.

Její působení na tomto poli se větví na oblast nonartificiální: rock, metal, pop (kapely Renesance, Spotlight) a na oblast klasickou. Od roku 2016 vystupuje po boku operního pěvce, basisty Jiřího Kleckera. Ve stejném roce zahájila také spolupráci na několika hudebních projektech se svým manželem, violoncellistou Janem Škrdlíkem. Oba spojuje mnohovrstevnatost jejich uměleckého záběru napříč žánry: hudba, poezie, vizuální umění.

Jiří Klecker – basista, absolvent studia cizích jazyků na Filozofické fakultě brněnské Masarykovy univerzity a bývalý člen mezinárodně renomovaných pěveckých sborů (Lýskův dětský sbor, Brněnský akademický sbor, Brněnští madrigalisté), studoval sólový zpěv u prof. Vlastimila Babáka. Úspěšné byly jeho účasti na Bachově akademii u prof. H. Rillinga a na pěveckém kurzu „Píseň a oratorium“ u prof. K. Rapfa v Rakousku.

Zvláštní zmínku si zaslouží dlouholetá intenzivní spolupráce s dirigentem a hráčem na příčnou barokní flétnu Andreasem Kröperem při realizaci CD-nahrávek děl J. S. Bacha, W. A. Mozarta a A. Salieriho (spolu s Magdalenou Koženou). Nahrávka Bachových Janových pašijí, na níž současně interpretuje party Ježíše, Piláta a basové arie, byla oceněna německou Akademií pro starou hudbu jako „nejlepší nahrávka roku 1992”. Pěvec byl rovněž přizván ke spolupráci na operních open-air projektech Mozartových oper jako Sarastro v pražské „Zauberflöte“ a Alazim v produkci opery „Zaide“ ve švýcarské Arose. Spolupracoval s řadou ansámblů pro provozování staré hudby a barokní opery (Capella regia musicalis, komorní operní ansámbl ORFEO). V poslední době intenzivně vystupuje s violoncellistou Janem Škrdlíkem a cembalistkou Kateřinou Bílkovou. Spolupodílel se na vzniku 11 CD. V současné době je sólistou Janáčkovy opery Národního divadla v Brně a stálým hostem operních scén doma i v zahraničí.

 

Vít Bébar – cembalista, hudebník se širokým záběrem. Jeho zájem o cembalo ho nakonec přivedl k tomu, že se v současnosti vedle cembalové hry věnuje také výrobě cembal. Po absolvování Pražské konzervatoře v oboru klavír studoval cembalo na Týnské škole v Praze a na Universität für Musik Wien u profesora Gordona Murraye. Účastnil se interpretačních kurzů, např. u Johna Tolla při Akademii für Alte Musik Dresden. Pedagogicky působil v Akademii staré hudby Ústavu hudební vědy Masarykovy univerzity v Brně.

S různými ansámbly spolupracoval na provádění velkých orchestrálních kompozic (Handelův Mesiáš, Juda Makabejský, Bachovy Janovy pašije, Vánoční oratorium, 5. Braniborský koncert a další) a na řadě komorních koncertů v ČR, Rakousku, Německu, Francii, Španělsku, Itálii, Švýcarsku aj. V současnosti se kromě koncertní činnosti věnuje stavbě klávesových nástrojů z období baroka a výzkumu v oblasti akustiky hudebních nástrojů.

 

PROGRAM:

ADAM VÁCLAV MICHNA (1600–1675)

                        Píseň adventní

JOHANN SEBASTIAN BACH (1685–1750)       

                        Adventní kantáta „Bereitet die Wege“, BWV 132, basová árie „Wer bist du?“

ANTONIO VIVALDI (1678–1741)

                        Sonáta F dur č. 2 pro violoncello a B. C. RV 41 (Largo • Allegro • Largo • Allegro)

JOHANN SEBASTIAN BACH (1685–1750)

                        „Vánoční oratorium“, BWV 248, basová árie „Großer Herr, O starker König“

GEORG FRIEDRICH HÄNDEL (1685–1759)

                        Opera „Xerxes“, HWV 40, altová árie „Ombra mai fu“

                                                           ---přestávka---

BOHUSLAV MARTINŮ (1890–1959)

                        Deux Pièces pro cembalo, H. 244

JOHANN SEBASTIAN BACH (1685–1750)

                        Sonáta pro violoncello a obligátní cembalo D dur, BWV 1028

                        Adagio • Allegro • Andante • Allegro

JAKUB JAN RYBA (1765–1815)

                        Písně Ukolibawka a Wětrnik ze sbírky „Zwölf böhmishe Lieder“

JOHANN SEBASTIAN BACH (1685–1750)

                        Árie „O dýmce“, BWV 515, z „Knížky Anny Magdaleny Bachové“

JOHANN SEBASTIAN BACH (1685–1750)

                        Árie Schafe könen sicher weiden, BWV 208

ADAM VÁCLAV MICHNA (1600–1675)

                        Vánoční rosička

Do programu adventního koncertu byly záměrně zařazeny skladby B. Martinů pro cembalo. Jsou totiž ojedinělými skladbami pro tento nástroj uvedeného autora, a tudíž možnost je interpretovat není tak častá. Pro obsažený hudební motiv tichého smíření a vzpomínek na domov jsou vhodné pro uvedení
právě v adventním období.

 

Program

DatumČasMísto konáníCena
Středa 6. prosinec 2017 19:00 KD Radost 150 Kč / Senioři: 100 Kč / Děti, studenti: 100 Kč