Kontakt

Městské kulturní středisko Havířov
Hlavní třída 31a
736 01 Havířov - Město
Tel: 596 808 011
Email: sekretariatmks@mkshavirov.cz
Identifikátor datové schránky: qs9rdxg

Pokladny a rezervace

Kulturní dům Petra Bezruče
Kulturní dům Leoše Janáčka
Kulturní dům Radost
Kino Centrum
Letní kino
Společenský dům

zobrazit

Poukázky Flexi Pass

Flexi PassV pokladnách MKS Havířov je možná úhrada vstupenek na kulturní pořady prostřednictvím tzv. flexi passů společností Le Chéque Déjeuner, s.r.o., a spol. Edenred CZ, s.r.o.

zobrazit

Platby kartou

V pokladnách Kulturního domu Petra Bezruče a Kina Centrum je možná úhrada vstupenek platebními kartami.

Odběr novinek

Zaregistrujte se pro odběr novinek a budete dostávat aktuální informace.

Štěpán Rak – kytara, Alfréd Strejček – umělecký přednes

Cyklus komorních koncertů vážné hudby - jaro 2017

Štěpán Rak – kytara, Alfréd Strejček – umělecký přednes

Životní a umělecká dráha Štěpána Raka (8. 8. 1945) je podrobně zmapována v řadě encyklopedií, v rozhovorech pro naše i zahraniční televize, pro rozhlas i pro řadu novin. Připomeňme alespoň to nejpodstatnější z posledních let.

V roce 2000 byl Štěpán Rak jmenován historicky prvním vysokoškolským profesorem kytary České republiky. V roce 2001 byl jako první kytarista na světě pozván k sólovému vystoupení na slavné moskevské konzervatoři P. I. Čajkovského. Ohlas koncertu, kterého se zúčastnily špičky ruského hudebního života, byl zcela mimořádný a vyústil v další pozvání. V témže roce vystoupil společně s A. Strejčkem v Mexiku s koncertním projektem Vivat Comenius. Bylo to již čtvrté společné turné těchto umělců po americkém kontinentu. O rok později opět vystupuje na moskevské konzervatoři a na prestižním festivalu Moskevský podzim. K třiasedmdesáti zemím, které do té doby se svou kytarou navštívil, přibylo v tomto roce ještě Japonsko.

V únoru 2004 byl prof. Rak pozván na koncertní vystoupení jako první český kytarista do Číny. V témže roce je hostem mezinárodního kytarového festivalu Světoví mistři kytary, který se konal v Kalifornii v USA, kde se s velikým ohlasem setkala Rakova celovečerní suita pro sólovou kytaru Dvacet tisíc mil pod mořem.

Koncem roku 2006 byl Štěpán Rak obdarován světovým unikátem z díla sochaře Jana Řeřichy, kamennou kytarou. Tato kytara má zcela výjimečné rezonanční vlastnosti, které Štěpán Rak využívá ve svém projektu s názvem „Kytaroterapie“.

Závěr roku 2007 oslavil spolu se svými absolventy koncertem na HAMU čtvrtstoletí oddělení hry na kytaru, které v roce 1982 na akademii založil. Významným okamžikem uvedeného roku bylo vystoupení v Galerii Uffizi ve Florencii, kde společně s A. Strejčkem provedli Komenského Obecnou poradu před obrazem Komenského od samotného Rembrandta.

Štěpán Rak je osobností, která si své posluchače podmaní intenzitou prožitku, interpretačním mistrovstvím a absolutním splynutím interpreta a skladatele v jedné osobě, s duší hudby.

Alfred Strejček (24. 11. 1941) vystudoval herectví na brněnské JAMU a prošel řadou pražských i mimopražských divadel. Hrál v Divadle E. F. Buriana, v Divadle Za branou u Otomara Krejči, ve Státním divadle v Brně, v Divadle J. Wolkera v Praze a v Divadle O. Stibora v Olomouci. Patří mezi špičkové interprety poezie a prózy a je několikanásobným laureátem soutěží profesionálních umělců v uměleckém přednesu. Přednáší též v latině, angličtině, němčině a španělštině. Má za sebou řadu filmových a televizních rolí – filmy Tři zlaté vlasy děda Vševěda a Podivuhodná přátelství herce Jesenia, televizní inscenace Josefína, Lásky hra osudná, Smrt a blažená paní aj. Je vyhledávaným interpretem melodramatických děl. Spolupracuje s našimi nejvýznamnějšími hudebními tělesy i sólisty – Česká filharmonie, FOK, SOČR, Janáčkovo kvarteto, Musica Bohemica, Barock Jazz Q, Big band Českého rozhlasu, Josef Suk, Štěpán Rak, Václav Hudeček, Jiří Hlaváč, Miroslav Petráš, Ivan Ženatý, Jaroslav Svěcený a dalšími. Jeho hlas se vepsal do povědomí posluchačů rozhlasu i televize. Je nositelem ceny UNESCO za koncertní projekt VIVAT COMENIUS, se kterým společně se Š. Rakem vystoupil na více než šesti stovkách koncertů ve třiceti zemích čtyř kontinentů.

Program

DatumČasMísto konáníCena
Úterý 16. květen 2017 19:00 KD Radost 250 Kč / Senioři: 150 Kč / Děti, studenti: 150 Kč