Kontakt

Městské kulturní středisko Havířov
Hlavní třída 31a
736 01 Havířov - Město
Tel: 596 808 011
Email: sekretariatmks@mkshavirov.cz
Identifikátor datové schránky: qs9rdxg

Pokladny a rezervace

Kulturní dům Petra Bezruče
Kulturní dům Leoše Janáčka
Kulturní dům Radost
Společenský dům
Kino Centrum
Letní kino

zobrazit

Poukázky Flexi Pass

Flexi PassV pokladnách MKS Havířov je možná úhrada vstupenek na kulturní pořady prostřednictvím tzv. flexi passů společností Le Chéque Déjeuner, s.r.o., a spol. Edenred CZ, s.r.o.

zobrazit

Platby kartou

V pokladnách Kulturního domu Petra Bezruče a Kina Centrum je možná úhrada vstupenek platebními kartami.Mediální partner MKS Havířov 2019

Partner koncertů komorní hudby

 

Změna programů a termínů vyhrazena.

Máchův Máj – inspirace pro každou generaci

Výstava ke 180. výročí prvního vydání nejslavnější lyrickoepické skladby Karla Hynka Máchy (1810-1836) ze sbírky ing. Vlastimila Kočvary

Stejně tak jako je květen symbolicky spojován s láskou s nekonečnými lidskými příběhy, je v české literatuře stejným způsoben pojímán K. H. Mácha se svým stěžejním dílem – básní Máj. Autor zemřel mlád ve svých dvaceti šesti letech     a ve stejném roce, kdy vlastním nákladem Máj vydal. Od té doby uplynulo již 180 let a jeho báseň, tehdejší společností i generačními druhy zcela odmítnuta, se stala po určitém časovém odstupu základním kamenem české poezie, k níž se obracely všechny další čtenářské i tvůrčí generace až do doby současné. Svědčí o tom nejen velký počet vydání – Máj je nejčastěji vydávaným českým dílem –  ale i neuvěřitelný počet děl všech uměleckých oborů, která nalezla v Máchově Máji svou inspiraci. Proto v květnu připomene autora a jeho dílo výstava v Galerii Maryčka.

Výstava představí zajímavé exponáty ze sbírky Ing. Vlastimila Kočvary z Opavy, který se K. H. Máchovi (a také P. Bezručovi, jehož dílo vystavoval v naši galerii v roce 2004) již mnoho let věnuje. Není literárním profesionálem, pracovně působil v oboru důlní mechanizace, ale je ctitelem české poezie a milovníkem Máchy obzvláště. Vystavena zde bude zejména řada zajímavých vydání Máje, budou ale připomenuta i ostatní díla Máchova a také jejich ohlas. Z děl inspirovaných Májem bude vystaven výběr v rozsahu daném výstavní plochou galerie. Návštěvníci výstavy tak snad získají novou představu o umělci, který ač žil před mnoha lety, oslovuje i dnes každého vnímavého čtenáře, začte-li se do jeho nesmrtelných veršů.  

Máchův Máj – inspirace pro každou generaci
Máchův Máj – inspirace pro každou generaci

Program

DatumČasMísto konáníCena
5. květen - 27. květen 2016 14:00 - 18:00 Galerie Maryčka (KD Petra Bezruče) Vstupné dobrovolné.